Warning: Declaration of Carbon\Carbon::setTime($hour, $minute, $second = 0) should be compatible with DateTime::setTime($hour, $minute, $second = NULL, $microseconds = NULL) in /home/medyatco/storage/framework/compiled.php on line 0
Qlikview Danışmanlığı - Medya-T Yazılım

Qlikview Danışmanlığı

Qlikview en basit tanımıyla raporlama ve analiz aracıdır. 1993 yılında İsveç'te kurulmuştur. Veriyi dönüştürmede ve bu veriden bilgi ulaştırmada en esnek iş zekası araçlarından biridir. Günümüzde dünya üzerinde 83 ülkede 24.000'den fazla kuruluş qlikview kullanarak verilerini analiz ediyor.

Qlikview kurumların veri tabanlarına bağlanarak (OLEDB ya da ODBC) veri tabanlarındaki bilgiyi kendi belleğine alır. Ayrıca farklı bilgi kaynaklarından datalara ulaşıp kendi belleğine alabilir. Örneğin Access, Excel, SQL Server, Oracle, Teradata gibi farklı dış bilgi kaynaklarına yada csv, txt, xml, html vb. formatındaki verilere kolaylıkla ulaşıp, kendi belleğine alabilir. Kısacası hem kurulum içi verilere hem de kurumun dışındaki verilere aynı anda ulaşıp bu datayı birleştirebilir.

Qlikview "in memory" teknolojisine sahiptir. Qlikview en önemli özelliği olan hızı bu teknoloji ile kazanır. In Memory ile Qlikview disklerde yer alan tüm bilgiyi okur, sıkıştırır ve belleğe alır. Böylece bilgiye en hızlı şekilde ulaşarak analiz eder. Qlikview bilgiye belleğe aldığı için bilgiye bellekten ulaşır, küplere ihtiyaç duymaz. 64 bitlik bir işletim sisteminde sıkıştırma yöntemi ve in memory tekniği ile oldukça verimli kullanılır.

Qlikview ortamına alınan veriler sıkıştırıldıktan sonra Qlikview' in patentli bir teknolojisi olan Association Motoru ile özel bir yapıya dönüştürülür. Association Database ya da Associative Analysis sayesinde hem implementasyon süreci oldukça hızlı bir duruma gelir hem de işaretle ve tıkla yaklaşımıyla sorgulama, raporlama ve analizler yapılabilir.

Qlikview ETL, dashboard yönetimi, sorgulama, raporlama ve çok boyutlu analizleri tek bir modülde kullanıcılara sağlar. Böylece hem uygulama geliştirme hem de öğrenme süreçlerini oldukça hızlandırır.

Qlikview' a hangi verilere nasıl ulaşılacağı, veriler arasındaki ilişkilerin nasıl olduğu, verilerin hangi zaman aralığında nereden alınacağı bilgileri tanımlanır, bu tanımlama bir kez yapılır. Qlikview ortamına alınan veriler kullanıcının raporlama ve analiz yapabileceği bir duruma getirilir. 

Qlikview Partneri olarak Medya-T implementasyon, lisanslama, rapor oluşturma ve teknik destek gibi konularında danışmanlık hizmeti sunuyor.

Qlikview Danışmanlığı Yaptığımız Bazı Çok Özel Müşterilerimiz

Fonex